ارسال مبحث جديد پاسخ به مبحث  [ 1 پست ] 
نويسنده پيغام
 موضوع پست: آموزش نرم افزار حسابداری حاسب ملی (ویژه دانشجویان رشته حسابداری)
پستارسال شده در: جمعه 18 آذر 1390, 9:54 am 
کاربر فوق حرفه ای
کاربر فوق حرفه ای
نماد کاربر
آفلاين
تاريخ عضويت:پنج شنبه 17 آذر 1390, 2:40 pm
پست ها :
1313 پست
تشکر کرده اید:
1459 مرتبه
تشکر شده:
1996 مرتبه در 389 پست ها

به نام خدا


اکثر دانشجویان حسابداری دارای سابقه کاری به صورت عملی نمی باشند و با اکثر نرم افزارهای حسابداری آشنایی کافی هم ندارند به همین خاطر بر آن شدیم که توضیحات مختصری یا پروژهای عملی بخصوص در کتاب های اصول حسابداری 1 و 2 داشته باشیم.


در این مبحث قصد دارم آشنایی مختصری در باره نرم افزار حاسب ملی و در آینده نرم افزار مالی همچون هلو و رافع برای برای علاقمندان به خصوص دانشجویان رشته حسابداری داشته باشیم


قبل از هر چیز باید به معرفی نرم افزار پرداخت:


این نرم افزار دارای منو های به شرح ذیل می باشد


الف-لیست


شامل :1-اسناد حسابداری2-قسط بندی3-پروژه و سفارش4-تعریف شعب5-مشتری6-کالاها 7- حساب های بانکی 8-تعریف دفاتر حسابدرای 9- جانبی 10-کاربران11- معرفی ویزوتور 12- کالای خدماتی


ب بانکداری


شامل 1- چک های دریافتنی 2- چک های پرداختنی 3- راس گیری 4- مغایرت


ج- معاملات


شامل:1- فاکتور خرید 2- فاکتور فروش 3- فاکتور مرجوعی فروش 4- فاکتور مرجوعی خرید 5- پیش فاکتورخرید (سفارش)6-فاکتور فروش امانی7-فاکتور خرید امانی


د-پشتیبانی


شامل : 1-پشتیبان 2- بازیابی3-  بازیابی کپی خودکار4 بازیابی پشتیبان های خودکار


ص- امکانات


شامل: 1-تلفن 2- محاسبه 3- ساعت 4-تقویم 5- کیبورد 6- نامه نگار 7-جستجو 8-سرکرمی 9- چاپ 10-مانده ها 11-هشدار اسناد موعد گذشته 12- طراحی چاپ 13- دفتر اندیکاتور 14-کالر آیدی


ض- سیستم


شامل:1- تست اطلاعات 2- دوره جدید 3-تخلیه اطلاعات 4-شروع مجدد 5-تغیررمز 6- کپی خودکار7-محافظت 8- تنظیمات9-مبدل نسخه های قدیمی 10-مبدل احیای داده ها11-بازبینی فایل پشتیبان 12 سال مالیب13-ساخت سال مالی 14- خذف سال مالی 15-حذف داده های موقت 16- مسیر شکبه 17-تخلیه فرم های اضافی 18-برگشت 19-  خروج 20 انتخاب شعبه 21- ذخیره داده های احیایی


س-انبارداری


شامل: 1-انتخاب انبار 2- لیست انبار 3- فاکتور مبادلات 4- فرمول تولید


ش-حقوق و دستمزد


شامل:1- کارکنان 2- حقوق 3-کارتکس کارکنان 4- فاکتور تولید و تعین مزد تولید


م-گزارشات


شامل:1-دفاتر حسابدرای (کل / معین / تفضیل) 2-حسابدرای 3- انبار داری  و کالا 4- خرید و فر وش و فاکتورها 5- حقوق و  دستمزد  6- بانکداری  7- پروژه وسفارش 8- مشتری(بدهکاران وبستنکاران تجاری)9-عملکرد مشتری 10- قسط بندی 11-وقایع نکار 12- رسید های مشتری


شرح کامل:


قبل از هر کاری باید دفاتر حسابداری مناسب را ایجاد نمایم


مسیر: لیست / تعریف دفاتر حسابداری


در خود دفاتر حسابداری شامل:1 دفاتر کل 2- حساب(دفتر) معین 3- حساب تفضیلی می باشد.


برای ایجاد یک دفتر کل :باید دکمه اضافه یا + را در وسط بالای پنجره بزنیم و داخل کادر باز شده حساب های از قبیل (دارایی، بدهی، سرمایه ، درآمد یا هزینه ) را ایجاد نمود .روش دوم با راست کلیک کردن بر روی گروه حساب ها بر روی اضافه کلیک کنیم


برای ایحاد یک حساب با فرض آخرین سطح یا حساب معین باید از وسط بالای پنجره دکمه زیرگروه را در داخل گروه حساب کل ایجاد نماییم (برای مثال در داخل گروه کل می خواهیم حساب اموال و اثاثیه ایجاد نماییم)راه دوم راست کلیک کردن بر روی حساب گروه دارایی و انتخاب دکمه زیرگروه می باشد.


برای ایجاد یک حساب با فرض عدم آخرین سطح  یا یک حساب تفضیلی باید دکمه اضافه را پایین سمت راست را فشار دهیم بعد به ایجاد یک حساب تفضیلی بکنیم.(برای مثال برای ایجاد حساب بانک کشاورزی باید بر روی حساب کل بانک ها رفته بعد با انتخاب دکمه اضافه پایین سمت راست به ایجاد بانک کشاورزی شعبه میلاجرد پرداخت)


 


برای مثال برای ایجاد مسکن شرکت باید در گروه دارایی ها و زیرگروه اموال و اثاثیه به ایجاد حساب مسکن پرداختابتدا باید بر روی کل حسا بها کلیک کرده و از وسط صفحه دکمه اضافه را بزنیم وحساب دارایی را ایجاد نماییم و بعد برروی حساب دارایی کلیک کرده و وسط صفحه دکمه زیرگروه را می زنیم و ایجاد حساب اموال واثاثیه می کنیم و بعد برروی اموال و اثاثیه رفته با دکمه اضافه سمت راست پایین حساب تفضیلی مسکن شرکت را ایجاد می نماییم.


برای ثبت اسناد حسابداری فرمان:لیست / اسناد حسابدرای را انتخاب می کنیم.ابتدا اضافه یا + را می زنیم بعد پنجری به شکل ذیل باز می شود  که در آن شماره سند حسابداری ،شرح کامل سند،را وارد می کنیم.


یک مثال ساده برای شروع کار با هم آغاز می کنیم برای ثبت خرید مسکن شرکت باید ابتدا به در داخل حساب  حساب مسکن را نوشت (با نوشتن مسکن خود به خود نمایش درختی حساب ها نمایان می شود) و بعد طرف حساب را که بانک شرکت خواهد بود را بستنکار می کنیم. (در داخل سند حسابداری دکمه های برای واریزی و یا هزینه ها انجام شده و دریافت و پرداخت وجه می باشد که نسبت ماهیت سند باید استفاده کنیم) 
 مبحث بعدی مشریان اعم از بدهکاران وبستنکاران تجاری می باشد

برای اینکه یک مشتری را در سیستم تعریف کنیم باید به مسیر لیست - مشتریان (بدهکاران و بستنکارن تجاری) راکلیک کرده و در صفحه باز شده با کلیک بر دکمه اضافه + به تعریف یک مشتری جدید پرداخت.

لازم به توضیح است اگر مشتری در اول دوره باشد نیازی به ثبت سند نیست زیرا سیستم خودکار ثبت سند افتتاحیه ثبت می زند. به طور مثال : آقای اکبری 1000 بد تراز افتتاحیه 1000 بس
و اما اگر در طول سال مالی ایجاد شود باید با مانده صفر ایجاد شود و در طول سال مالی با توجه به مبادلات ایجاد شده آقای اکبری را بد یا بس کرد.

 مبحث بعدی معرفی کالای جدید می باشد که دو حالت ایجاد می شود که یا در اول دوره هستیم یا در طول دوره مالی. اگر دراول دوره مالی بودیم ابتدا باید به مسیر لیست- کالاها رفته بعد دکمه اضافه + را می فشاریم در داخل پنجره باز شده نوع کالا ، واحدکالا،موجودی اولیه ،قیمت تک موجودی اولیه را وارد می کنیم حالا اگر کالای مورد نظر دارای واحد دوم باشد مثل تن که واحد دوم مثل کیلو دارد باید در منو واحد دوم در جای خالی ضریب واحد دوم نام آن را نوشت مثل کیلو برای تن و در جای خالی ضریب عدد کیلو به تن را می شود 1000 کیلو وارد کنیم و بعد عمل دکمه عمل ضریب برای واحد دوم را می فشاریم (مثلا اگر 1 تن گندم داشته باشیم و ضریب دوم کیلو باشد ما 1000 کیلو گندم داریم)اما برای ایجاد کالای در طول دوره مالی مسیر همان مسیر قبلی ایست با این تفاوت که هیچ مقدار(تعداد) و قیمت ای وارد نمی شود فقط نام کالا وارد می شود.

 مبحث بعدی تعریف حساب های بانکی شرکت خواهد بود

برای این کار باید مسر: لیست – حساب های بانکی را زده و صفحه ای باز می شود که دکمه اضافه + را می زنیم که صفحه ای دیگر باز می شود که باید شماره حساب بانکی ، نام بانک ، شعبه ، موجودی اولیه (این فقط برای اول دوره خواهد بودکه سیستم خود به خود ثبت اول دوره را با تراز افتتاحیه خواهد زد)
 مبحث پروژه وسفارش هم برای مباحث پیمانکاری به کار می رود که مسیر= لیست پروژه و سفارش می باشد پنجری ای باز می شود که با زدن دکمه اضافه پنجزه ای جدید باز می شود که در آن نام پروژه ،تاریخ ثبت پروژه، تاریخ تحویل پروژه می باشد.
مبحث پروژه و سفارش به سادگی می توان هزینه های انجام شده به هر پیمان را به همان پیمان تخصیص داد .

 مبحث که مهمی است ویزیتوری می باشد که هر شرکت یا موسسه برای اینکه کالاها و خدمات داشته باشد اقدام به جذب ویزیتور می کند که در این برنامه ویزیتور سهمی از کالا ها یا از سهیمی از فروش خواهد برد.

مسیر = لیست ویزیتور ها با انتخاب این مسیر پنجره ای باز می شود که در آن با زدن دکمه اضافه + پنجره ای دیگر باز می شود که شامل نام ویزیتور ،نام دفتر، و سهم ویزیتور خواهد بود که آن باید بدون درصد وارد شود (مثلا برای 15% باید همان عدد 15 خالی را وارد کنیم.
برای فعال کردن سهم ویزیتوری شخص باید به قسمت تنظیمات رفته و در سربرگ فاکتور ها قسمت نحوه محاسبه مبلغ ویزیتوری را مشخص کنیم بعد باید حتما دکمه تخصیص را زده و بعد دکمه تایید را می فشاریم.
مبحث مهم دیگر کالاهای خدماتی که شرکت انجام می دهد چگونه باید ثبت کرد. برای این کار باید ابتدا مثل مسیر کالاها رفته در نام کالا همان خدماتی که میخواهیم انجام دهیم را می نویسم وبعد در سربرگ های موجود در صفحه به سربرگ غیره رفته و تیک کالای خدماتی را فعال می کنیم.
برای فعال کردن کالای خدماتی باید به تنظیمات کالاها رفته وبعد سربرگ فاکتور را انتخاب می کنیم و بعد تیک ثبت سند درآمد بابت فاکتور های دارای خدمات فعال می کنیم.


  انشا الله به زودی قسمت بانکداری را با هم شروع خواهیم کرد._________________

در زندگیت به کسی اعتــــماد کن ،

که به او ایمــــان داری نه احســاس . . .


بالا
 مشخصات ارسال پيغام خصوصي E-mail  
کاربران زیر از شما کاربر محترم asheri به خاطر این پست تشکر کرده اند
akbarabadi (جمعه 18 آذر 1390, 11:50 am), maleki (جمعه 18 آذر 1390, 12:17 pm), gharibi (جمعه 18 آذر 1390, 1:12 pm), atabaki (جمعه 18 آذر 1390, 6:48 pm)
نمايش پست ها از پيشين:  مرتب سازي بر اساس  
ارسال مبحث جديد پاسخ به مبحث  [ 1 پست ] 


مباحث مرتبط
 مباحث   نويسنده   پاسخ ها   بازديدها   آخرين پست 
موضوع ناخوانده دیگری در این انجمن موجود نیست. پيوست(ها) آموزش مایا 5

hosein

0

598

شنبه 7 آبان 1390, 5:57 pm

hosein نمایش آخرین ارسال

موضوع ناخوانده دیگری در این انجمن موجود نیست. آموزش تصویری نصب ویندوز xp و 7

atabaki

5

9843

شنبه 21 مرداد 1391, 10:24 am

asheri نمایش آخرین ارسال

موضوع ناخوانده دیگری در این انجمن موجود نیست. پيوست(ها) آموزش Windows Firewall

hosein

0

845

پنج شنبه 19 آبان 1390, 5:34 pm

hosein نمایش آخرین ارسال

موضوع ناخوانده دیگری در این انجمن موجود نیست. آموزش همزمان ویندوز xp , 7

falsafipour

1

1226

دوشنبه 12 تیر 1391, 3:26 am

atabaki نمایش آخرین ارسال

موضوع ناخوانده دیگری در این انجمن موجود نیست. آموزش ترفندهای فتوشاپ

esayyah

1

746

جمعه 10 شهریور 1391, 7:42 pm

maleki نمایش آخرین ارسال

 


چه کسي حاضر است ؟

كاربران آنلاين: google [bot]


شما نمي توانيد مبحث جديدي در اين انجمن ايجاد کنيد
شما نمي توانيد به مباحث در اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن ويرايش کنيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن حذف کنيد

جستجو براي:
انتقال به:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
MilajerdSoftwareGroup Powered by: M.S.G | base on: phpbb 3.0.12 | Persian translator: Maghsad
phpBB SEO