ارسال مبحث جديد پاسخ به مبحث  [ 3 پست ] 
نويسنده پيغام
 موضوع پست: بهترین زمان حجامت
پستارسال شده در: يکشنبه 24 اسفند 1393, 7:38 pm 
ثبت نام کرده
ثبت نام کرده
نماد کاربر
آفلاين
تاريخ عضويت:دوشنبه 18 اسفند 1393, 2:51 pm
تشکر کرده اید:
66 مرتبه

محل تولد: میلاجرد

بهترین زمان حجامت در سال 94 کدام روزهاست؟؟؟؟ برای سال 94

بالا
 مشخصات ارسال پيغام خصوصي E-mail  
کاربران زیر از شما کاربر محترم bakeri22 به خاطر این پست تشکر کرده اند
javad azizi (دوشنبه 25 اسفند 1393, 2:49 pm), h.karami (دوشنبه 25 اسفند 1393, 9:23 pm), v.gh (سه شنبه 26 اسفند 1393, 7:25 am), atabaki (چهارشنبه 27 اسفند 1393, 9:06 am), akbarabadi (چهارشنبه 27 اسفند 1393, 3:54 pm)
 موضوع پست: Re: بهترین زمان حجامت
پستارسال شده در: دوشنبه 25 اسفند 1393, 2:50 pm 
کاربر مفید
کاربر مفید
آفلاين
تاريخ عضويت:يکشنبه 20 شهریور 1390, 3:27 pm
تشکر کرده اید:
2717 مرتبه

محل تولد: اراک-میلاجرد

باسلام فصل بهار بهترين موقع ميباشد

تو میتوانی نیایی....
ولی من...
نمی توانم منتظرت نباشم.

بالا
کاربران زیر از شما کاربر محترم javad azizi به خاطر این پست تشکر کرده اند
h.karami (دوشنبه 25 اسفند 1393, 9:23 pm), v.gh (سه شنبه 26 اسفند 1393, 7:25 am), atabaki (چهارشنبه 27 اسفند 1393, 9:06 am), akbarabadi (چهارشنبه 27 اسفند 1393, 3:54 pm), bakeri22 (پنج شنبه 28 اسفند 1393, 5:02 am), maleki (جمعه 29 اسفند 1393, 5:50 am)
 موضوع پست: Re: بهترین زمان حجامت
پستارسال شده در: چهارشنبه 27 اسفند 1393, 9:10 am 
مدیر کل تالار
مدیر کل تالار
نماد کاربر
آفلاين
تاريخ عضويت:چهارشنبه 1 دی 1389, 10:09 am
تشکر کرده اید:
11638 مرتبه

محل تولد: میلاجرد

حجامت به لحاظ فصول و ماههای سال :

بهترین زمان حجامت در طول سال ، هفتم حزیران و بعد چهاردهم حزیران * و بعد از آن زمانی است که هوا معتدل باشد ،  چهل روز اول بهار و چهل روز اول پاییز ، بهترین روزهای حجامت در طول سال معرفی شده ؛ قبل از عید نیز بر اساس کتب کهن طب سنتی در زمان خانه تکانی های عید یعنی همین روزها نیز حجامت توسط اطبای سنتی انجام می شده است ، اما در فصل زمستان (خصوصاً دی ماه) و فصل تابستان خصوصاً مرداد ماه (بجز ۱۴ حزیران) حجامت اثر کمتری نسبت به ایام دیگر خواهد داشت .

حجامت به لحاظ ماه‌ قمری :

طبق احادیثی که به ما رسیده نیز می‌توان روزهای ۱۵  تا ۲۳ ماه قمری را لحاظ نمود و هرچه به پانزدهم ماه قمری نزدیک تر باشد  تأثیر بیشتری دارد ، این مسئله به کامل بودن ماه قمری مربوط است و شبیه اثر کره ماه بر جذر و مد آب دریا و رودخانه ها‌ است.

حجامت به لحاظ روزهای هفته :

حجامت در روزهای فرد خصوصاً عصر یکشنبه و صبح پنجشنبه اثر بیشتری دارد ، در عوض در روزهای چهارشنبه و جمعه ، حجامت منع گردیده است (مگر برای کسی که جن زده شده که به وی توصیه می گردد روز چهارشنبه جهت رفع این مشکل حجامت کند)

* ماه حزیران ماه نهم از ماه های رومی است ، بهترین زمان برای حجامت بر اساس روایات اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام همین ماه رومی حزیران است ، بر اساس تقویم نجومی آغاز حزیران تقریباً از روز هشتاد و چهارم نوروز محاسبه می شود .

اما درباره این که چه روزهایی در ماه حزیران برای حجامت اولویت دارند امام صادق علیه السلام فرمودند: در روز هفتم از ماه حزیران حجامت کن و اگر نتوانستی در روز چهاردهم.

منبع : سایت محمد باقر فیروزی

در کتاب "طب‌الرضا" آمده است که «حجامت را بر اساس "سن و روز" می‌توان انجام داد، یعنی این‌که یک فرد 20 ساله می‌تواند هر 20 روز یک بار حجامت را انجام دهد» ولی بهترین زمان حجامت اردیبهشت ماه است.

در روایات و احادیث ائمه اطهار(ع) توصیه شده که حداقل سالانه 6 بار و حداکثر 18 بار حجامت انجام شود.

اما پیامبر خدا(ص) درباره این‌که حجامت چه هنگامی سودمندتر و شفادهنده کدام مرض‌هاست، می‌فرمایند: "هر کس در روز سه‏‌شنبه هفدهم یا نوزدهم یا بیست و یکم ماه، حجامت کند، این حجامت برای وی شفای همه دردهای سال خواهد بود و افزون بر آن، شفای سردرد، دندان‏ درد، دیوانگی، جذام و پیسی نیز خواهد بود1".

آن حضرت درباره فواید حجامت نیز فرمودند: "حِجامت، عقل را افزون می‌کند و بر قدرت حافظه می‌افزاید2".

امام علی(ع) نیز فرمودند: "حِجامت، بدن را صحّت می‌دهد و عقل را استحکام می‌بخشد3".

پیامبر خدا(ص) همچنین درباره فواید این روش درمانی فرمود: "حجامتِ در سر، درمانی برای دیوانگی، جذام، شب‏ کوری، پیسی و سردرد است4".

در جایی دیگر به نقل از سَلْمی خدمتگزار پیامبر خدا از ایشان نقل شده که فرمودند: "هر گاه کسی از ما از سردرد، اظهار ناراحتی می‌کرد، پیامبر صلی‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم می‌فرمود: «برو حجامت کن»؛ و چون کسی از ما پادرد داشت، می‌فرمود: «برو آن را به حنا خضاب کن5".

همچنین از حمزة بن طیّار نقل شده که نزد امام کاظم علیه‏‌السلام بودم. دید که آه و ناله می‌کنم. فرمود : «تو را چه شده است؟».

گفتم: دندانم. فرمود: "چه خوب بود حجامت می‌کردی!". من نیز حجامت کردم و دردم، فرو نشست. امام علیه‏‌السلام را از این موضوع، آگاه کردم. به من فرمود: «مردم به هیچ دارویی بهتر از یک مَکشِ خون یا یک"مَزْعه" عسل، درمان نجسته‏‌اند6".

رسول خدا همچنین می‌فرمایند: "اگر خون در درونتان به جوش می‌آید، حجامت کنید؛ چراکه خون، گاه ممکن است در درون شخص، طغیان کند و وی را بکُشد7".

بالا
کاربران زیر از شما کاربر محترم atabaki به خاطر این پست تشکر کرده اند
akbarabadi (چهارشنبه 27 اسفند 1393, 3:54 pm), javad azizi (چهارشنبه 27 اسفند 1393, 4:07 pm), h.karami (چهارشنبه 27 اسفند 1393, 9:51 pm), bakeri22 (پنج شنبه 28 اسفند 1393, 5:02 am), maleki (جمعه 29 اسفند 1393, 5:50 am)
نمايش پست ها از پيشين:  مرتب سازي بر اساس  
ارسال مبحث جديد پاسخ به مبحث  [ 3 پست ] 

چه کسي حاضر است ؟

كاربران آنلاين: بدون كاربران آنلاين

شما نمي توانيد مبحث جديدي در اين انجمن ايجاد کنيد
شما نمي توانيد به مباحث در اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن ويرايش کنيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن حذف کنيد

جستجو براي:
انتقال به:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
MilajerdSoftwareGroup Powered by: M.S.G | base on: phpbb 3.0.12 | Persian translator: Maghsad
phpBB SEO