ارسال مبحث جديد پاسخ به مبحث  [ 6 پست ] 
نويسنده پيغام
 موضوع پست: پیشگیری از لغزش
پستارسال شده در: جمعه 10 آبان 1392, 10:50 am 
مدير انجمن بهبودي
مدير انجمن بهبودي
نماد کاربر
آفلاين
تاريخ عضويت:چهارشنبه 25 خرداد 1390, 10:53 am
شهر شهید ان میلاجرد - خیابان سرداران شهید
تشکر کرده اید:
10954 مرتبه

محل تولد: ميلاجرد

تجربه اعضای اولیه انجمن ها نشان داده است که ما برای حفظ بهبودی خود و پیشگیری از لغزش مي بايست پیام بهبودی را به معتادين در حال عذاب برسانیم. بیل دبلیو، یکی از بنیانگزاران انجمن " الکلی های گمنام " به این نتیجه رسید که تنها از طریق بازگو کردن داستان زندگی خود و تلاش در کنار یک الکلی دیگر که در عذاب است و ارائه راه حل به وی می تواند از مشروبات الکلی دور بماند. همین ایده کوچک و ساده بود که باعث شد تا دیگران نیز همین راه را در پیش بگیرند و سرانجام آنچه که امروزه انجمن دوازده قدم نامیده می شود به وجود آید. هدف انجمن ۱۲ قدم نشان دادن این واقعیت است که کمک یک معتاد به معتاد دیگر در واقع خاصیت درمانی دارد.
وقتي ما راهنماي ديگران هسيتم در واقع از خود در برابر لغزش و از سر گرفتن مصرف مواد مخدرمحفاظت مي کنيم. وقتي به ديگران مي گوئيم براي بهبودي بايد چه کارهائي را انجام دهند، در واقع به خودمان نيز يادآوري مي کنيم که براي حفظ پاکی بايد به همان پيشنهادها عمل کنيم تا از لغزش و روي آوردن دوباره به مصرف مواد مخدر در امان بمانيم.
علاوه بر اين، کساني که تجربيات خود را در زمينه بهبودي از بيماري اعتياد با ديگران در ميان مي گذارند؛ کارشان به نوعي ارزش و خاصيت درمانی دارد چون به يکديگر تجربه، نیرو و اميد مي دهند. با مبادله تجربيات بين راهنما و رهجو رابطه اي قوي بين آنها ايجاد مي شود و همين رابطه باعث مي شود که هر يک از آنها با جديت و قاطعيت بيشتري براي مقابله با لغزش و افتادن دوباره در دام اعتياد تلاش کنند و براي ادامه مسير بهبودي انگيزه داشته باشند.
قسمتي از وظايف و مسئوليت هاي راهنما بازگو کردن نواقص اخلاقی، احساس های ناخوشایند، ترسها و کشمکشهای درونی است. صداقت داشتن و احساس شرمندگي نکردن در گفتن اين گونه مسائل از سوي راهنما به رهجو باعث مي شود که رهجو نسبت به راهنما اعتماد پیدا کند و در عين حال به خود ما نيز مزمن بودن بيماريمان را يادآور مي شود و باعث مي شود تا بيماري خود را جدي بگيريم و در راه بهبودي خود کوتاهي و سهل انگاري نکنيم. وقتي تجربيات، کمبودها و نواقص خود را با رهجويمان در ميان مي گذاريم در واقع خودمان نيز به ۱۲ قدم را کار مي کنيم و غرور و خود بزرگ بيني را کنار گذاشته و به رهجو نشان مي دهيم که خود ما نيز فردی معتاد در حال بهبودي هستيم و بايد همانند ديگران بطور روزانه قدم هايمان را کار کنيم.

تصوير

بالا
 مشخصات ارسال پيغام خصوصي E-mail  
کاربران زیر از شما کاربر محترم akbarabadi به خاطر این پست تشکر کرده اند
yas110 (جمعه 10 آبان 1392, 12:16 pm), atabaki (شنبه 11 آبان 1392, 9:11 am), rohoolah karami (يکشنبه 12 آبان 1392, 9:48 am), maleki (شنبه 7 دی 1392, 8:21 pm)
 موضوع پست: Re: پیشگیری از لغزش
پستارسال شده در: شنبه 7 دی 1392, 7:02 am 
عضو مهمان
عضو مهمان
نماد کاربر
آفلاين
تاريخ عضويت:دوشنبه 20 آبان 1392, 10:31 am
تشکر کرده اید:
3 مرتبه

محل تولد: بندرعباس

یکبار لغزش بنظر من مانند یکبار مصرف است.اگر یکبار اتفاق افتاد باز هم تکرار میشود(تجربه شخصی).

من سالهاست برای بهبودی ام تلاش میکنم و هیچ نتیجه ای نمیگیرم نمیدانم مشکل از کجاست بیشترین حدی که توانستم در انجمن پاک بمانم7ماه بوده.اما باز هم دو هفته ای هست که به جلسات میروم اما با مصرف. آیا امیدی به پاک بودن من هست؟خیلی نا امیدم .خدا کمکم کند تا دوباره بتونم خودمو پیدا کنم.خواهشا" برام دعا کنید.آمین

بالا
کاربران زیر از شما کاربر محترم sohrabb به خاطر این پست تشکر کرده اند
akbarabadi (شنبه 7 دی 1392, 7:26 am), atabaki (شنبه 7 دی 1392, 2:10 pm), مرتضى غرىبى (شنبه 7 دی 1392, 3:17 pm), maleki (شنبه 7 دی 1392, 8:21 pm)
پستارسال شده در: شنبه 7 دی 1392, 3:14 pm 
کاربر کارآمد
کاربر کارآمد
نماد کاربر
آفلاين
تاريخ عضويت:پنج شنبه 11 مهر 1392, 5:26 pm
میلاجرد- CyberSpace‏-C // Window > System32
تشکر کرده اید:
3411 مرتبه

محل تولد: میلاجرد

sohrabb نوشته است:

یکبار لغزش بنظر من مانند یکبار مصرف است.اگر یکبار اتفاق افتاد باز هم تکرار میشود(تجربه شخصی).

من سالهاست برای بهبودی ام تلاش میکنم و هیچ نتیجه ای نمیگیرم نمیدانم مشکل از کجاست بیشترین حدی که توانستم در انجمن پاک بمانم7ماه بوده.اما باز هم دو هفته ای هست که به جلسات میروم اما با مصرف. آیا امیدی به پاک بودن من هست؟خیلی نا امیدم .خدا کمکم کند تا دوباره بتونم خودمو پیدا کنم.خواهشا" برام دعا کنید.آمین

سلام سهراب.....خوبی..؟؟؟

این عکس رو بهار تو کوهه نزدیکه روستای راهجرد گرفتم...

خیلی جالب بود...

گیاه از بین تخته سنگ رشد کرده بود....

حالا توانایی ها ی خودت کجا...توانایی این گیاه کجا....تو می تونی..چرا امید نباشه..صددرصد هم هست....و اگه خودت رو باور کنی و باورت رو به برحه ی عمل در بیاری....میبینی که میشه...

خیلی ها رو شخصا دیدم  تونستند...پس هیچ دلیلی نداره که تو نتونی....ما هم دعا می کنیم داداش...

بالا
کاربران زیر از شما کاربر محترم مرتضى غرىبى به خاطر این پست تشکر کرده اند
akbarabadi (شنبه 7 دی 1392, 3:23 pm), maleki (شنبه 7 دی 1392, 8:21 pm), atabaki (يکشنبه 8 دی 1392, 8:18 am)
پستارسال شده در: يکشنبه 8 دی 1392, 8:56 am 
عضو مهمان
عضو مهمان
نماد کاربر
آفلاين
تاريخ عضويت:دوشنبه 20 آبان 1392, 10:31 am
تشکر کرده اید:
3 مرتبه

محل تولد: بندرعباس

سلام مرتضی"

عکس قشنگ و زیبا و پر معنی است/

نمیدونم چی بگم یعنی حالشو ندارم چیزی بگم  از یک طرف باقطع مواد سبز،قرص، و کم کردن مواد سیاه از زور درد بخود میپیچم و از طرفی مخم هنگ کرده.اصلا" ولش کن من حتی بعضی وقتا اسم خودمم یادم میره سرویس شدم بخدا.

بخدا من خودم قبلا" که جلسه میرفتم و پاک بودم بخودم مطمئن بودم اما به بعضیا اصلا" یعنی فکرشو نمیکردم فلانی پاک بشه اما خب خودت بهتر میدونی نتیجه چیه دیگه الان اون نزدیک 4سال پاکه اما من؟!من آدم صبوری نیستم صبر ندارم کلافه میشم یعنی دست خودم نیست اما باز هم تشکر بابت امید زیبایت...توکل بر خدا

بالا
کاربران زیر از شما کاربر محترم sohrabb به خاطر این پست تشکر کرده اند
مرتضى غرىبى (يکشنبه 8 دی 1392, 9:06 am), akbarabadi (يکشنبه 8 دی 1392, 9:41 am), atabaki (يکشنبه 8 دی 1392, 10:11 am), maleki (يکشنبه 8 دی 1392, 10:11 am)
پستارسال شده در: سه شنبه 25 شهریور 1393, 8:01 am 
مدير انجمن بهبودي
مدير انجمن بهبودي
نماد کاربر
آفلاين
تشکر کرده اید:
10954 مرتبه

ما در مسیر بهبودی مطمئناً با افراد بسیاری برخورد خواهیم کرد که دچار لغزش شده اند برای کمک به این افراد می توان این کارها را انجام داد.

1. دادن امید: اولین چیزی است که در یک لغزش به آن نیاز دارد امید است. لغزش تیرگی، نا امیدی و احساس از دست رفتن داشته ها را به همراه دارد و شدت این احساسات ناخوشایند اغلب باعث مصرف مجدد مواد می شود لذا کمک و حمایت از فردی که دچار لغزش شده می بایست همراه با دادن امید و احساس خوشبینی نسبت به آینده باشد.

2. گرفتن احساس گناه: گاهاً دیده شده اعضا یا خانواده و یا اطرافیان فرد لغزشی با دادن احساس گناه در او سعی در کمک کردن دارند. در صورتی که افزایش احساس گناه و خجالت می توانی یکی از محرک ها و دلایل مصرف دوباره باشد. زیرا پس از لغزش با تصویری مخدوش از خود روبرو می شود که باعث ایجاد احساس گناه و خجالت می گردد. اگر این احساس به وسیله محرک ها ی بیرون مانند تحقیر سرزنش کردن طرد شدگی به وسیله دوستان و خانواده و تقویت شود می تواند باعث گیر افتادن فرد در چرخه عود و بازگشت شود.

3. پرهیز از نصیحت و ارشاد. برای معتاد نصیحت و ارشاد مثمر ثمر نیستند. لذا تجربه تحلیل پیش از حد داستان لغزش به ویژه در اوقاتی که فرد لغزشی خودش درخواست کمک نکرد بپرهیزیم.

4. دائم لغزش فرد را یادآور نشوید. با مجبور کردن فرد به تعریف دوباره و دوباره تجربه لغزش باعث یادآوری تمام دردهایی می شود که فرد را در طی فرآیند لغزش تحمل کرد و این می تواند عاملی شود که فرد لغزشی از انجمن و جلسات فاصله بگیرد.

5. پرهیز از زدن برچسب بر روی فرد لغزشی:
افراد معتاد بیشتر از شباهت ها بر روی تفاوت ها متمرکز است. وقتی بر روی افراد بر چسب هایی مانند لغزشی می زنیم در اصل داریم بر تفاوت او با دیگران صحه میگذاریم و با این کار فرصت کمک به او را از دست می دهیم. چرا که بهترین کمک بر مبنای درمان یک معتاد به معتاد دیگر استوار است وقتی که ما کسی را لغزشی بنامیم در اصل او را معتاد ویژه نامیده ایم.

6. احساسی برخورد نکردن و دادن راه های منطقی مطابق یا اصول که گاهاً به فردی که لغزش کرد توصیه می شود که لغزش خود را مخفی کند و کما فی السابق اعلام پاکی کند که این می تواند عامل اصلی عود باشد.

تصوير

بالا
atabaki (شنبه 29 شهریور 1393, 5:20 am), maleki (يکشنبه 19 بهمن 1393, 12:43 pm)
پستارسال شده در: يکشنبه 19 بهمن 1393, 7:44 am 
مدير انجمن بهبودي
مدير انجمن بهبودي
نماد کاربر
آفلاين
تشکر کرده اید:
10954 مرتبه

آنها که موفق نمی شوند...
این یک حقیقت است که همه کسانی که به NA می آیند پاک نمی مانند و برخی از آنها پس از مدتی مصرف را دوباره از سر می گیرندنگ و دیگر باز نمی گردند. اما NA در کتابها و نشریات خود به صراحت وعده آزادی از مصرف مواد مخدر را می دهد و تقریبا همه اعضا با اطمینان این قول و وعده را تکرار می کنند! مشکل کجاست؟
یکی از جملاتی که اعضای قدیمی آنرا تکرار می کنند اینست که این برنامه کار می کند اگر آنرا کار کنید. کار کردن برنامه به چه معنی است؟ به معنای انجام چند کار مشخص و ساده است: شرکت مرتب در جلسات، داشتن راهنما و تماس مرتب با او، کارکردن قدمها، مطالعه نشریات NA و خدمت کردن. معمولا کسانی در برنامه بهبودی موفق نمی شوند که به برخی از این کارها اهمیت نمی دهند و احساس می کنند به آن نیازی ندارند. این افراد خود را از دیگران متفاوت می دانند و حس می کنند در مقابل بیماری اعتیاد قوی هستند. این احساسات بتدریج باعث دوری آنها از اعضای دیگر و لغزش آنها می شود. گرچه لغزش پایان بهبودی نیست اما برخی از این افراد بدلیل ارتباط کم با اعضای دیگر فرصت بازگشت را از دست می دهند و متاسفانه در برخی موارد این به قیمت جان آنها تمام می شود.
بر روی سکه هایی که به یادبود سالگرد پاکی به اعضا داده می شود نوشته شده:
کسانی که این راه را دنبال کنند هرگز شکست نمی خورند.

تصوير

بالا
atabaki (يکشنبه 19 بهمن 1393, 10:05 am), h.karami (يکشنبه 19 بهمن 1393, 11:03 am), maleki (يکشنبه 19 بهمن 1393, 12:43 pm)
نمايش پست ها از پيشين:  مرتب سازي بر اساس  
ارسال مبحث جديد پاسخ به مبحث  [ 6 پست ] 

مباحث مرتبط
 مباحث   نويسنده   پاسخ ها   بازديدها   آخرين پست 
موضوع ناخوانده دیگری در این انجمن موجود نیست. لغزش احساسی....

akbarabadi

1

1186

پنج شنبه 9 آبان 1392, 8:16 am

akbarabadi نمایش آخرین ارسال

چه کسي حاضر است ؟

كاربران آنلاين: bing [bot]

شما نمي توانيد مبحث جديدي در اين انجمن ايجاد کنيد
شما نمي توانيد به مباحث در اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن ويرايش کنيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن حذف کنيد

جستجو براي:
انتقال به:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
MilajerdSoftwareGroup Powered by: M.S.G | base on: phpbb 3.0.12 | Persian translator: Maghsad
phpBB SEO