ارسال مبحث جديد پاسخ به مبحث  [ 3 پست ] 
نويسنده پيغام
 موضوع پست: رهنمودهائی برای خودداری از حمايت ناسالم از معتادتان
پستارسال شده در: سه شنبه 12 آذر 1392, 6:49 am 
مدير انجمن بهبودي
مدير انجمن بهبودي
نماد کاربر
آفلاين
تاريخ عضويت:چهارشنبه 25 خرداد 1390, 10:53 am
پست ها :
1988 پست
محل سکونت:
شهر شهید ان میلاجرد - خیابان سرداران شهید
تشکر کرده اید:
10925 مرتبه
تشکر شده:
3573 مرتبه در 656 پست ها

محل تولد: ميلاجرد

رهنمودهائی برای خودداری از حمايت ناسالم

در اینجا پیشنهادهائی درباره چگونگي خودداری از حمايت ناسالم از عزیز معتادتان ارائه شده است:

١- از انجام کارهائی که فرد معتاد خودش مي تواند انجام دهد خودداری کنید
٢- مسئولیت پاك شدن وبهبودي او را برعهده نگیرید
٣- از دادن پول به وی برای به خرید مواد خودداری کنید
٤- از پرداخت هزینه های زندگي وی خودداری کنید چون باعث مي شود تا او مصرف مواد را راحت تر ادامه بدهد
٥- بگذاريد تا او خودش مسئوليت زندگي و سلامتي اش را برعهده بگيرد
٦- از پرداخت بدهی هایش بابت خرید مواد مخدر يا عواقب اعتياد كه موجب شده است تا بدهي بالا بياورد خودداری کنید
٧- از دروغگوئی در مورد اعتیاد و کوچک وانمود كردن و سرپوش گذاشتن بر روي این بیماری و عواقب آن خودداری کنید
٨- از توجیه کردن و یا نادیده گرفتن رفتارهای ویرانگر فرد معتاد از جمله ایراد گرفتن ها، پرخاشگری ها و خشونت های فیزیکی او خودداری کنید
٩- اجازه ندهید در حضوراعضای خانواده و درمحیط خانه مواد مصرف کند
١٠- از تهدید کردن او خودداری کنید، در عین حال برای رفتارهای ویرانگرش حد و مرز تعیین کنید و در این مورد به هیچ وجه کوتاه نیایید
١١- همیشه انگیزه خود را برای کمک و نجات عزیز معتادتان ارزيابي كنيد و از خودتان بپرسید که آیا کمک هاي شما وی را به پاک شدن تشویق خواهد کرد یا اینکه باعث خواهد شد تا او راحت تر به مصرف مواد ادامه دهد


_________________
حیات اعضای ماوابسته به برنامه ماست وبرنامه مانیزدرگفته های اعضای ماحیات می یابد

تصوير


بالا
 مشخصات ارسال پيغام خصوصي E-mail  
کاربران زیر از شما کاربر محترم akbarabadi به خاطر این پست تشکر کرده اند
atabaki (سه شنبه 12 آذر 1392, 8:49 am), مرتضى غرىبى (سه شنبه 12 آذر 1392, 1:32 pm), rohoolah karami (جمعه 22 آذر 1392, 8:59 am)
 موضوع پست: Re: رهنمودهائی برای خودداری از حمايت ناسالم از معتادتان
پستارسال شده در: چهارشنبه 13 آذر 1392, 9:41 am 
مدير انجمن بهبودي
مدير انجمن بهبودي
نماد کاربر
آفلاين
تاريخ عضويت:چهارشنبه 25 خرداد 1390, 10:53 am
پست ها :
1988 پست
محل سکونت:
شهر شهید ان میلاجرد - خیابان سرداران شهید
تشکر کرده اید:
10925 مرتبه
تشکر شده:
3573 مرتبه در 656 پست ها

محل تولد: ميلاجرد

هیچ یک از اعضای خانواده نمی خواهند که کانون خانواده آنها آشفته باشد و برای اینکه نظم و آرامش در محیط خانه حکمفرما شود هر کاری که از دستشان بر بیاید انجام می دهند. ازمادری که به خاطر پسر معتادش مجبور می شود دروغ بگوید تا پدری که به امید قطع اعتیاد پسرش او را در زیرزمین خانه زندانی می کند در واقع از جمله کارهائی است که اعضای خانواده برای کنترل عزیز معتادشان انجام می دهند. علت اصلی این گونه رفتارها كه به اميد ترك اعتياد فرد معتاد انجام مي شود در واقع ريشه در انگيزه شخصي اعضاي خانواده دارد. بيشتر اوقات اعضاي خانواده فكر مي كنند كه زندگي و خوشبختي آنها به زندگي و خوشبختي ديگر اعضاي خانواده بستگي دارد يعني زماني آنها از يك زندگي شاد برخوردار خواهند شد كه ديگر اعضاي خانواده هم سلامت و خوب باشند. اين نوع وابستگي به شخص متقابل كه در خانواده هاي معتادين بسيار رواج دارد تاثيرات بيماري اعتياد است و باعث می شود تا اعضاي خانواده فشار فراوانی به فرد معتاد وارد بياورند زيرا وي را مسئول نابساماني زندگي خودشان مي دانند. اما همانطور كه فرد معتاد قدرتي ندارد تا كيفيت زندگي بقيه اعضاي خانواده را تا وقتي كه آنها اجاره چنين كاري را به او نداده اند عوض كند، اعضاي خانواده نيز قدرت آن را ندارند كه با كمك هايشان عزيز معتادشان را به قطع مصرف مواد وادار كنند. در نتيجه هر گونه كمكي كه اعضاي خانواده بنا برهم وابستگی انجام دهند بي تاثير خواهد بود. سرانجام تمام اين نوع حمايت هاي ناسالم نه تنها کمکی موثر به عزيز معتادتان به پاک شدن نمی کند بلکه باعث آشفتگی و بدبختی روز افزون دیگر اعضای خانواده نيز می شود.


_________________
حیات اعضای ماوابسته به برنامه ماست وبرنامه مانیزدرگفته های اعضای ماحیات می یابد

تصوير


بالا
 مشخصات ارسال پيغام خصوصي E-mail  
کاربران زیر از شما کاربر محترم akbarabadi به خاطر این پست تشکر کرده اند
مرتضى غرىبى (چهارشنبه 13 آذر 1392, 9:47 am), atabaki (چهارشنبه 13 آذر 1392, 10:14 am), rohoolah karami (جمعه 22 آذر 1392, 8:59 am)
 موضوع پست: Re: رهنمودهائی برای خودداری از حمايت ناسالم از معتادتان
پستارسال شده در: دوشنبه 18 آذر 1392, 6:26 pm 
مدير انجمن بهبودي
مدير انجمن بهبودي
نماد کاربر
آفلاين
تاريخ عضويت:چهارشنبه 25 خرداد 1390, 10:53 am
پست ها :
1988 پست
محل سکونت:
شهر شهید ان میلاجرد - خیابان سرداران شهید
تشکر کرده اید:
10925 مرتبه
تشکر شده:
3573 مرتبه در 656 پست ها

محل تولد: ميلاجرد

چون بیشتر ما فرق نصحیت و رهنمود را نمی دانیم در اینجا پیشنهادهایی برای کمک به شما جهت برقراری ارتباط و گفتگوی موثر با عزیز معتادتان ارائه شده است:

واقعیت ها را به آنها بگویید

رفتارهای فرد معتاد در بسیاری از مواقع برای اطرافیانش عذاب آور است و به همین علت بهتر است که شما با کمال خونسردی و با صراحت به او بگویید که رفتارش برای شما آزار دهند است. همیشه به یاد داشته باشید که او قصد اذیت و آزار کسی را ندارد و شما نباید کارها و رفتارهای عذاب آور او را به حساب دشمنی و بد خواهی نسبت به خودتان بگذارید. زمانیکه با فرد معتاد صحبت می کنید اطلاعات مفید و قابل لمس در اختیارش قرار دهید. وقتی درباره نظرات و دیدگاهایتان با او صحبت می کنید آرامش خود را حفظ کنید و تنها به گفتن واقعیت ها اکتفا کنید. برای مثال تصور کنید که فرد معتاد شب قبل دیر به خانه بازگشته و شما را چشم انتظار و نگران گذاشته است. شاید شما از اینکه نکند بلایی بر سر او آمده باشد غرق ترس و اضطراب شده اید و همین نگرانی شدید شما را به شدت عصبانی کرده است. اما وقتی روز بعد با فرد معتاد صحبت می کنید به او بگویید که رفتارش چگونه بر روی شما تاثیر می گذارد ودیگر حاضر نیستید چنین رفتاری را تحمل کنید. از گریه کردن ، فریاد کشیدن و انتقاد کردن او خودداری کنید. کنار گذاشتن عواطف و احساسات در برخورد با فرد معتاد باعث می شود تا زندگی شما کمتر تحت تاثیر رفتارهای او قرار گیرد و به شما کمک می کند تا از توسل به روش های زیان آور و واکنش های عصبی و خارج از اراده دوری کنید.در ضمن وقتی شما به آرامی و صادقانه درباره احساسات خود با فرد معتاد صحبت کنید، احتمال اینکه او به حرف های شما گوش دهد بیشتر خواهد شد.

قضاوت نکنید

از بد زبانی و ناسزاگویی خودداری کنید چون این کار باعث می شود تا فرد معتاد با خشم از خود واکنش نشان دهد و حالت دفاعی به خود بگیرد. قضاوت کردن یا توهین کردن هیچ کمکی به شما یا عزیز معتادتان نمی کند. خود فرد معتاد می داند که رفتارش غیر مسئولانه ، ویرانگر و آزار دهنده است و در نتیجه تحقیر و کوچک کردن او هیچ حاصلی جز فاصله گرفتن بیشتر اواز شما وجلوگیری از قضاوت هایتان در باره خودش نخواهد داشت. همیشه حواستان را جمع کنید تا از بکار بردن کلمات و جملاتی که باعث قضاوت کردن درباره رفتار فرد معتاد می شود خودداری کنید چون وقتی به او توهین کنید قطعاً او هم به شما پرخاش خواهد کرد و آن موقع است که با یکدیگر درگیر خواهید شد و هیچ نتیجه ای از کارتان نخواهید گرفت.

واکنش عجولانه نشان ندهید

اگر احساسات شما جریحه دار شد و اصولاً آدم حساسی هستید از برخورد عجولانه با فرد معتاد خودداری کنید. بهتر است مدتی صبر کنید تا آرامش خود را به دست آورید و سپس با عزیز معتادتان صحبت کنید. اول اطمینان حاصل کنید که خودتان درگیر احساساتی مثل خشم و سرخوردگی نیستید و صبر کنید تا مطمئن شوید که حرفهایتان از روی احساس نیست ، بلکه از روی منطق و در نظر گرفتن واقعیات است. بدانید که هر چه آرامش خود را بیشتر حفظ کنید امکان موثر واقع شدن حرف های شما بیشتر می شود. بروز دادن خشم و بحث و جدل کردن با فرد معتاد در واقع نشان می دهد که شما نیز در دام ثاثیرات اعتیاد گرفتار شده اید. تنها با حفظ آرامش است که می توانید در صحبت های خود با فرد معتاد به نقاط مشترکی برسید.

از افراط خودداری کنید

برخورد منفی با فرد معتاد باعث می شود تا دورنمای بهبودی وی از بیماری اعتیاد تیره تر شود. موقع صحبت کردن با افراد معتاد از بکار بردن کلمات تند و زننده همچون " هرگز " " همیشه " یا "تا پایان عمر " خودداری کنید چون این گونه کلمات و پیش بینی ها پیش گویی های بیهوده ای بیش نیستند . برای مثال از بکار بردن جملاتی چون " تو هیچ وقت به جایی نخواهی رسید " یا اینکه "هرگز پاک نخواهی شد " جداً خودداری کنید چون به زبان آوردن این گونه جملات باعث می شود تا فرد معتاد بیشتر در ناامیدی فرو رود و دلیل بیشتری برای ادامه مصرف مواد پیدا کند. در این شرایط او تلاش می کند تا حالت دفاعی به خود بگیرد. سعی کنید به مشکلات و ناراحتی های گذشته اشاره ای نکنید و فقط درباره مساِئلی که امروز و هم اکنون شما را آزار و اذیت می کند با وی صحبت کنید. اشتباه اعضای خانواده این است که مسائل و مشکلات را به روی خود نمی آورند. به عبارت دیگر آنها را بیان نمی کنند بلکه روی آنها سرپوش می گذارند و در درون خود جمع می کنند و بعد بر سر یک موضوع بسیار کوچک به شدت از خود واکنش نشان می دهند و مانند بمب منفجر می شوند و همه رنجش ها و ناراحتی های گذشته را بر سر فرد معتاد خالی می کنند

وقتی که معتاد نشئه است با او صحبت نکنید

تلاش کردن برای گفتگو با فرد معتادی که در حالت نشئگی است هیچ نتیجه ای جز شکست ندارد، و مانند این می ماند که با دیوار صحبت کنید. ضمنا این احتمال نیز وجود دارد که گفتگو کردن در این شرایط به بحث و جدل ، درگیری و خشونت ختم شود و شما را با خطر مواجه کند. به خودتان یاد آوری کنید که صحبت کردن با یک معتاد در نشئگی حرف زدن با هیولای اعتیاد است. این هیولا نه تنها گوش شنوایی ندارد، بلکه شما را هم به مرز جنون و دیوانگی می کشاند. . بنا براین جهت سلامتی روحی خودتان هم که شده بهتر است صبر کنید تا آنها از حالت نشئگی خارج شوند. چون فقط در آنصورت است که احتمال درک حرف های همدیگر بیشتر می شود.

هدفمند صحبت کنید

اگر موضوعی وجود دارد که می خواهید درباره آن با فرد معتاد صحبت کنید مطمئن شوید که هدف خاصی از این گفتگوها داشته باشید. اگر قصدتان از صحبت کردن با عزیز معتادتان فقط این باشد که خشم و ناراحتی خودتان را بر روی او خالی کنید ، مطمئن باشید که به هیچ نتیجه مطلوبی نخواهید رسید. این گونه گفتگوها به هیچ وجه تغییری در رفتار فرد معتاد ایجاد نخواهد کرد.

مسئولیت رهنمودها و اظهار نظرهای خود را بر عهده بگیرید

سعی کنید به جای یادآوری اشتباهات و خطاهای فرد معتاد به او بگویید که رفتارش چگونه احساسات شما را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر زمان صحبت کردن با فرد معتاد جملاتتان با کلمه "شما یا تو" شروع می شود در آنصورت باید بدانید که به جای متمرکز شدن روی خودتان همه حواس و توجه خود را روی خطاها و اشتباهات فرد معتاد متمرکز کرده اید. برای باز کردن سر صحبت با فرد معتاد بهتر است درباره خودتان صحبت کنید و به او بگویید که بیماری اعتیادش چگونه زندگی شما را نیز تحت تاثیر قرار داده است. برای مثال نگویید که شما این کار را کردید ..... بلکه بیان کنید من احساس می کنم.....یا بگویید با این طور رفتارها زندگی من در چنین وضعیتی قرار گرفته. از دیدگاه روانشناسی وقتی شما در باره نوع احساس خود با فرد معتاد صحبت کنید امکان اینکه او به سخنان شما گوش دهد بیشتر است. نباید سخنان شما طوری باشد که فرد معتاد احساس کند که او عامل همه بدبختی ها و مشکلاتی است که شما در زندگی دارید.

سعی کنید تا فرد معتاد منظور شما را به خوبی درک کند

بعد از صحبت کردن با او همیشه در آخر صحبتهایتان از او بپرسید آیا متوجه حرف های شما شده است. بیشتر اوقات ما حرفمان را می زنیم و تصور می کنیم که او هم حرف های ما را فهمیده است در حالیکه ممکن است او متوجه حرف های ما نشده باشد. برای اینکه مطمئن شوید که فرد معتاد متوجه حرف های شما شده است بهتر است در پایان حرفهایتان از او بخواهید تا هر چه را که گفته اید تکرار کند .وقتی مطمئن شدید که فرد معتاد به خوبی متوجه سخنان شما شده است به او نیز اجازه بدهید تا حرف خود را بزند و نظرش را با شما در میان بگذارد. وقتی به فرد معتاد اجازه می دهید تا نظرش را درباره حرف های شما بگوید او احساس خواهد کرد که شما برای ا و و نظراتش اهمیت قائل هستید ، این کار باعث می شود تا احساس خوبی به او دست بدهد و به حرف های شما بهتر گوش کند و رفتار منطقی تری از خود نشان دهد. سعی کنید در حرفهایتان درباره فرد معتاد هیچ گونه قضاوتی نکنید. البته این کار بسیار دشوار است چون آنها پیش از این بارها به شما دروغ گفته و قول های بی ارزشی داده اند اما این احتمال وجود دارد که یک بار وقتی شما با عزیز معتادتان بدون قضاوت کردن درباره او حرف زدید و به حرفهایش هم گوش کردید سرانجام متوجه شود که اعتیاد چه بلایی بر سر ا و آورده است و چشمش بر روی حقیقت اعتیاد باز شود.


_________________
حیات اعضای ماوابسته به برنامه ماست وبرنامه مانیزدرگفته های اعضای ماحیات می یابد

تصوير


بالا
 مشخصات ارسال پيغام خصوصي E-mail  
کاربران زیر از شما کاربر محترم akbarabadi به خاطر این پست تشکر کرده اند
atabaki (سه شنبه 19 آذر 1392, 4:38 am), rohoolah karami (جمعه 22 آذر 1392, 8:59 am)
نمايش پست ها از پيشين:  مرتب سازي بر اساس  
ارسال مبحث جديد پاسخ به مبحث  [ 3 پست ] 


مباحث مرتبط
 مباحث   نويسنده   پاسخ ها   بازديدها   آخرين پست 
موضوع ناخوانده دیگری در این انجمن موجود نیست. افکار ناسالم ما

akbarabadi

0

530

چهارشنبه 8 آبان 1392, 10:35 am

akbarabadi نمایش آخرین ارسال

 


چه کسي حاضر است ؟

كاربران آنلاين: بدون كاربران آنلاين


شما نمي توانيد مبحث جديدي در اين انجمن ايجاد کنيد
شما نمي توانيد به مباحث در اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن ويرايش کنيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن حذف کنيد

جستجو براي:
انتقال به:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
MilajerdSoftwareGroup Powered by: M.S.G | base on: phpbb 3.0.12 | Persian translator: Maghsad
phpBB SEO